A nyilvános esemény kezdetén bíráló megjegyzések hangzottak el mind a kormánypárti, mind pedig az ellenzéki oldalon. Ennek ellenére a legtöbb előterjesztést illetően sikerült egyhangú megállapodásra jutnia a február 12-én megtartott közgyűlés résztvevőinek.
A közgyűlés első perceiben Töreki András a Fidesz frakcióvezetője és Györfi Mihály polgármester kölcsönösen pofátlannak nevezték, valamint nagyobb szerénységre intették egymást. Ezt követően a Fidesz módosítást indítványozott arra vonatkozóan, hogy az első (az építményadóról szóló 48/2011. (XII.20.) önkormányzati rendelet módosítására) és harmadik (egyes települési támogatások bevezetésére) előterjesztéseket töröljék a napirendi pontok közül, amit mindkét esetben kilenc igen és hét nem szavazattal a közgyűlés elfogadott.
Töreki András az ülés első perceiben hangsúlyozta, hogy az utóbbi hetekben gyakori viták tárgyává vált szolnoki diákok és nyugdíjasok támogatásában a Fidesz is részt kíván venni, azonban szerinte erről még korai beszélni.
Fontosnak tartotta elmondani, hogy a szépkorúak többsége éppen a közgyűlés napján kapja meg a 13. havi nyugdíjat, amihez hozzátette: “nagyon szívesen”. Györfi Mihály polgármester válaszul elmondta, hogy a várostól korábban a Fidesz által elvett négy milliárd forintból minden nyugdíjasnak és minden diáknak jutott volna 20-20 ezer forint segítség karácsony táján.
A rövid közjáték után a jelenlévők rátértek a napirendi pontokra, elsőként a második előterjesztésre, amely az építményadóról szóló 48/2011. (XII.20.) önkormányzati rendelet módosítására vonatkozik, hasonlóan az elsőhöz, amit részben emiatt is vettek le a listáról. A módosítás értelmében a 60 négyzetméter alatti szolnoki ingatlanokkal rendelkező tulajdonosok 40 százalékos adókedvezményt kapnak, ezzel pedig körül belül 100 millió forint befizetésétől mentesülnek összesen. Felmerültek kérdések azzal kapcsolatban, hogy mennyire igazságos a terület nagysága alapján megítélni a támogatást, hiszen – ahogy arra a polgármester is felhívta a figyelmet – sok alacsony összegű nyugdíjból gazdálkodó idős lakik 80 négyzetméter vagy afeletti területű ingatlanban Szolnokon. Ennek ellenére a módosítást a polgármesterből és a jelenlevő 16 képviselőből álló közgyűlés 15 igen szavazattal elfogadta.
A soron következő negyedik előterjesztés a Szolnoki Szigligeti Színház állami támogatásáról szólt, amit 16 igen szavazattal fogadtak el a jelenlévők. Ezt követte a DIMOP Plusz-2.1.1-24 kódszámú felhívás keretében pályázat benyújtására vonatkozó javaslat. A tender megnyerése esetén az önkormányzati intézmények 225 millió forintos hozzájárulást kapnának az épületeik energetikai felhasználásának megújítására és optimalizálására. Borda Zoltán ellenzéki képviselő felvetette, hogy a pályázat benyújtása nagyjából 13 millió forintba kerülne és mivel a siker kétséges, így nem biztos, hogy megéri a próbálkozás. Töreki Andrást ez láthatóan felháborította, és közölte Borda Zoltánnal, hogy ilyen hozzáállást tanúsítani helytelen, majd felszólította, hogy bízzon a pályázat elnyerésében és értse meg, hogy élni kell az általa kínált lehetőséggel. A közgyűlés a javaslatot 16 igen szavazattal elfogadta.
A következő napirendi pontban a TOP-Plusz Program keretében újabb 17 pályázat beadását tárgyalták a rendkívüli közgyűlés résztvevői, melyek alakulása érinti többek között a szolnoki víztorony felújítását, a Csokonai és Szántó körút kereszteződésében történő közlekedésbiztonsági fejlesztést, városi óvodák megújítását, a szolnoki vásárcsarnok fejlesztését és energetikai korszerűsítését és még számos területet.
Töreki András felhívta a közgyűlés figyelmét arra, hogy a program által kínált lehetőség kiemelt fontosságú Szolnok városának fejlődése érdekében. Hozzátette, reméli, hogy az ellenzéki oldalon is belátják, hogy a javaslatot mindenféleképpen támogatni kell. Györfi Mihály polgármester válaszul megjegyezte, hogy ő maga is támogatja a pályázatok beadását, hiszen – ahogy mondta – “Kivételesen nem elvenni szeretnének négy milliárdot Szolnoktól, hanem adni annak legalább 25 milliárdot, ezért javaslom az elfogadásra”. Az ülésen mind a 17 pályázat ügyében döntő többségben igennel szavaztak a résztvevők.
A közgyűlésen a fennmaradt két előterjesztést, melyek a Szolnok Városi Állatotthon Alapítvánnyal, illetve a Megyei Jogú Város Önkormányzata és Nagybánya Önkormányzata között kötött testvérvárosi megállapodás kiegészítésével kapcsolatosak az ülés tagjai döntő többséggel támogatták.
Fotó: Mészáros Géza
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!